7 grudnia 2014

Miszcz środkowego pasa to chyba jeden z gorszych przypadków na drodze. Dość powszechny widok na autostradzie A4 między Katowicami i Gliwicami oraz na A1 na terenie województwa Śląskiego. Nie wiem o czym miszcz myśli w czasie jazdy środkowym pasem mając prawy wolny na długim odcinku, ale wydaje mi się, że jego myślenie zaczyna się na początku przedniego, a kończy na końcu tylnego zderzaka własnego samochodu. Miszcz więc jedzie przed siebie środkowym pasem z zawrotną prędkością 100 – 120 km/h i generalnie ma w dupie to co się dzieje dookoła niego.

Wiadomo, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny i jasno mówi o tym Art. 16. 4. Kodeksu Drogowego:
Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

Policja

Śląska policja urządza od czasu do czasu różnego typu akcje polując na takich miszczów co jadą środkowym, wlepiając im mandat. Policja ma prawo nałożyć na takiego kierowcę mandat w wysokości 20-500 zł i 2 punkty karne. Widząc kierowcę, który jedzie środkowym pasem najczęściej gdy jest bezpiecznie to staram się go wyprzedzić prawym. Na autostradzie w Polsce taki manewr jest dozwolony. Potem często widzę w lusterku, że miszcz dostał olśnienia i zjechał na pas prawy. Chwała mu za to… ale są oczywiście przypadki mega odporne.

Właśnie na taki mega odporny przypadek trafiłem pod koniec listopada na odcinku A1 między Żorami, a Gliwicami. Oporny przypadek to policyjny Mercedes Sprinter z numerem taktycznym R806, który jechał sobie 110 – 120 km/h środkowym pasem mimo iż prawy był wolny. Sytuację tą nagrałem na kamerce, w sumie myślałem by je opublikować od razu w ten sam dzień, ale zastanawiałem się jak do sprawy podejść… Moim zdaniem jazda środkowym pasem pomimo wolnego prawego jest objawem głupoty. Rozumiem, że czasami może to być podyktowane tym, że pas prawy jest w opłakanym stanie, jednak na A4 i na A1 wszystkie pasy ruchu mają ten sam stan nawierzchni. Jazda środkiem z prędkością 100 – 120 km/h zmusza kierowców do wyprzedzania pasem prawym lub lewem. Wyprzedzanie prawym jest dość niebezpieczne, mimo iż dozwolone to często wyprzedzany z prawej miszcz środkowego pasa nie zdaje sobie sprawy z takiego manerwu i wyprzedzającemu może zajechać drogę. Z lewej wyprzedzanie jest bezpieczniejsze, ale tu też jadać chociażby 120 km/h i wyprzedzając miszcza jadącego 100 km/h, można zajechać drogę kierowcy jadącemu 140 km/h pasem lewym.

Zastanawiam się więc jak w naszym kraju ma być dobrze… jak mamy podnosić standard bezpieczeństwa i kultury jazdy, jak nawet Ci którzy powinni dawać przykład i egzekwować prawo, sami go nie przestrzegają.

tagiTagi: , , , , ,
comment 10 komentarzy »

Komentarze:

 1. chomikowa says:

  Oj, środkowy pas jeszcze można jakoś przełknąć… A co z pasem lewym, który jest nagminnie wykorzystywany przez każdego kierowcę? W mieście lewy pas służy kierowcom do tego samego, co prawy lub środkowy. O wyprzedzaniu możemy zapomnieć. Osobiście z racji, że jeżdżę Pędzidłem, który silniczek ma mały, więc może niezbyt wiele, to w obcym mieście tarasuję środkowy pas. Tylko dlatego, bo tam czuję się najbezpieczniej. Mogę szybko zająć pas lewy lub prawy bez obaw, że „nie zdążę”.
  Pozdrawiam!

 2. Seba says:

  Tacy policjanci zawsze się zdarzą. Ja tez mam nieprzyjemne doświadczenie z jazdą po lewym pasie. Chciałem raz wyprzedzić takiego kierowcę. Pozostaje oczywiście prawy pas. Co robi kierowca gdy jestem na wysokości jego tylnego zderzaka? Wrzuca prawy kierunkowskaz! Jak o tym myślę, to przypominam sobie więcej podobnych przypadków. Ludzie nie umieją jeździć z większymi prędkościami. Chyba brak wyobraźni i praktyki robi swoje :/

 3. asad says:

  no powiem Ci artykuł z typu nie lubię Policji bo nikt nie lubi, szczerze mówiąc film niczego nie wnosi są 3 pasy , na prawym po woli ciągną się TIRy, środkowym jedzie radiowóz, lewy wolny i amatorzy szybkiej jazdy spokojnie jeżdżą lewym pasem.
  a że autor filmu znalazł lukę minutową że na prawym nie było TIRa to brawo i gratulacje że uchwycił tak ważna rzecz jak wybuch bomby atomowej w Hiroszimie 🙂
  Szukanie sensacji z takich śmiesznych filmików nie przynosi sławy autorowi a wręcz myślę że poziom na szkoły podstawowej

  Pozdrawiam

 4. Wydaje mi się, że zły dobór pasa na drodze, szczególnie w mieście to zaszłości poprzedniej epoki. W czasach gdy samochód dla zwykłego obywatela był luksusem budowano w miastach wielopasmowe arterie. Były one jak na dzisiejsze standardy puste, niemal nikt nie rozwijał wówczas dużych prędkości. Nie było również autostrad z prawdziwego zdarzenia na których jak się teraz uczymy wymagana jest inna kultura jazdy. Połączenie tych czynników skutkowało ignorancją kierowców czyli jazdę na dowolnym pasie. Nikt ich za to nie upominał, bo nikomu to nie przeszkadzało. Wzorzec ten przejmowało młodsze pokolenie a jakie są tego efekty każdy widzi.

 5. Ale co to w ogóle jest za nawyk jazdy środkowym pasem, jak ja robiłem prawo jazdy, to mi suszyli głowę, że jeździ się jak najbliżej prawej krawędzi i tak ma być – bo w ruchu nie jesteś sam i nie możesz utrudniać życia innym, proste

 6. Grzegorz says:

  Niestety okazuje się, ze coraz częściej spotyka się na drodze kierowców mało obeznanych. Nie wiem czy to kwestia nauki jazdy czy też kwestia braku umiejętności – ilosć wypadków mówi sama za siebie. bezpiecznie nie umiemy jeździć. a tu jeszcze takie służby i taka wpadka

 7. KAMIL says:

  Zagadał się może chłopok z drugim i mknął przed siebie niczym wiatr 😉
  Gdyby ciągnął lewym pasem no można by go tu zlinczować, a tak, nie róbmy tragedii 🙂 Tym prawym faktycznie ciągnęły TIR-y, nie chciał może jak „pijany” to na prawo, to na lewo zjeżdżać. Nawiasem mówiąc, te kamerki to istny postrach na drogach, wrzucą się zaraz i internety i będą jeździć jak po dzikiej świni 🙂

 8. Michał Jaraczewski says:

  Ja jechałem blisko minutę prawym więc bez przesady, że tam same TIRy były 😉

 9. A najgorsze jest to ze tych „miszczow” jest coraz więcej…. Ostatnio jadąc A4 widziałem jak Stary Transporter T4 oczywiście policyjny wyprzedzał kolumne tirów…. żałuje ze nie zrobilem foto….

 10. Norbert says:

  brak słów

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum