3 grudnia 2014

W dniu dzisiejszym koncern General Motors uchylił rąbka tajemnicy i opublikował pakiet informacji na temat nowego modelu marki Opel, który będzie oferowany w Europie. Mowa oczywiście o samochodzie Opel KARL, który pojawi się w ofercie latem 2015 roku. Będzie to mały pięciodrzwiowy samochód, którego cena ma nie przekroczyć 10 000 Euro (czyli mniej niż około 42 000 zł). Wprowadzenie auta do oferty ma odświeżyć portfolio marki Opel. KARL zastąpi w ofercie drugą, dość starą już generację modelu Opel Agila, która raczej nie biła rekordów sprzedaży. Dzięki modelowi KARL, obok Corsy i ADAMa, Opel w przyszłym roku będzie posiadać najmłodszą ofertę w gamie mini i małych samochodów.

Opel KARL

Opel KARL pod względem stylistyki zewnętrznej i wewnętrznej powiela styl innych najnowszych modeli Opla. Mamy więc charakterystyczny z zewnątrz „uśmiechnięty” grill i przetłoczenia boczne, a w środku stylistykę z najnowszej Corsy i ADAMa.

Opel KARL

Pod maską KARLa pracować będzie trzycylindrowy jednolitrowy silnik 1.0 ECOTEC o mocy 75 KM, który sprzężony będzie z 5-cio stopniową manualną skrzynią biegów. Jeśli chodzi o poziom wyposażenia to w specyfikacji KARLa znajdzie się elektroniczny program stabilizacji z kontrolą trakcji, systemem ABS z elektronicznym rozkładem siły hamowania. Dodatkowo KARL posiadać będzie system Hill Start Assist, ułatwiający ruszanie na wzniesieniach, oraz dodatkowo system ostrzegania przed niesygnalizowaną zmianą pasa ruchu.

Opel KARL

Opel KARL posiadać będzie również podobnie jak modele ADAM i Corsa tryb City, który ułatwia poruszanie kierownicą podczas jazdy miejskiej i podczas parkowania. Jeśli chodzi o parkowanie to w ofercie KARLa występować będzie również funkcja Park Assist, ostrzegająca o przeszkodach w trakcie cofania. Kolejny wspólny element KARLa, Corsy i ADAMa to system IntelliLink, umożliwiający integrację urządzeń z systemem iOS oraz Android. Nie wiem czy KARL będzie hitem sprzedaży. To auto to klon modelu Chevrolet Spark. Jestem ciekaw jakości materiałów zastosowanych we wnętrzu, chociaż za cenę około 40 000 zł nie powinniśmy się spodziewać pewnie zbyt wiele. Na koniec… co do samej nazwy modelu… nie wiem czy jest trafiona. Pisząc ten artykuł kilkakrotnie nasuwało mi się na myśl by napisać „Karła”. Z pewnością w innych krajach Europy nazwa nie będzie wzbudzać takich skojarzeń.

Opel KARL

Opel KARL

Opel KARL

tagiTagi: , ,
comment 6 komentarzy »

Komentarze:

 1. Wacław says:

  Najpierw Adam, teraz Karl, mam nadzieję że następnym modelem nie będzie jakiś Mark albo Robert.

 2. Marcin says:

  Typowy miejski maluch dla pań i dziadków. Poważny facet raczej nie wsiądzie za kierownicę Karl’a.

 3. jarek says:

  Faktycznie zabawne te nazwy Opli. Oferty kierują głownie do kobiet, czy co? A pamiętny (k)Astra(t) 🙂

 4. Anka says:

  Gdzie znajduje się filtr kabinowy w tym opelku

 5. Szczerze powiem to bardziej taki kobiecy model na moje, nie przykuł jakoś mojej uwagi wersje silnika też nie robią wrażenia jest to mały poręczny i ekonomiczny samochodzik dla żony która dojeżdża do pracy tak ja to widzę i powiem szczerze że w takich zadaniach to by się sprawdzał idealnie. Jako facet nie wybrałbym dla siebie tego modelu, wolałbym już golfa

 6. Mi z kolei się podoba. Silniki akurat mi odpowiadają.

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum