9 czerwca 2011

Volvo poinformowało dziś oficjalnie, że rozpoczyna się proces produkcyjny nowego elektrycznego Volvo C30. Pierwsza partia 250 samochodów zostanie dostarczona do europejskich klientów w Belgii, Holandii, Norwegii oraz Szwecji. Samochody głównie trafią do firm oraz instytucji rządowych.

Volvo C30 w wersji elektrycznej produkowane będzie w fabryce w Gandawie, skąd następnie trafi do Goeteborga, gdzie dokonany zostanie montaż elektrycznej jednostki napędowej, akumulatorów oraz elektroniki.

Elektryczne Volvo C30

Aby zaoszczędzić miejsca w dość małym bagażniku Volvo C30, akumulatory litowo-jonowe o wadze 280 kg i pojemności 24 kWh, zlokalizowane zostaną w miejscu baku paliwa oraz centralnie pod podłogą. Silnik elektryczny będzie oferował moc 111 KM, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 10.9 sekundy. Prędkość maksymalna samochodu to 130 km/h. Zasięg samochodu na w pełni załadowanych akumulatorach wynosi 150 km, a czas ładowania akumulatora to 7 godzin, co nie jest jakimś imponującym wynikiem. Ładowanie baterii odbywa się za pomocą standardowego gniazdka.

Wolumen 250 sztuk nie jest imponujący, ale Volvo zapowiada że w przypadku zapotrzebowania rynku jest w stanie wyprodukować większą partię samochodów. Zasięg 150 km nie powala, dla przypomnienia konkurencja w postaci Nissana Leaf też oferuje podobne wartości.

Elektryczne Volvo C30

Volvo nie ujawniło szczegółów dotyczących ceny elektrycznego Volvo C30, również nie wiadomo czy ten model będzie oferowany na pols

kim rynku.

tagiTagi:
comment 5 komentarzy »

Komentarze:

 1. iParts says:

  Volvo już od pewnego czasu stawia na elektryke, poprzednio byl Volvo V60 Plug-In…

 2. Michał Jaraczewski says:

  Ale V60 Plug-In chyba jednak do produkcji nie wszedł, albo coś przegapiłem 😉

 3. gutek says:

  Hm ciekawe miejsce na „wlew” 😀 Myślę, że jeśli tylko zwiększy się zasięg takich aut, bądź stacji tego typu to takie wynalazki kiedyś będą hitem.

 4. Michał Jaraczewski says:

  @gutek: mi się wydaje, że technologia aut elektrycznych w Polsce się nie przyjmie. Mało kto ma domek, a ładowanie auta pod blokiem raczej będzie kiepskim pomysłem.

 5. julia431 says:

  Ja chętnie kupiłabym takie volvo elektryczne, gdyz mam małe odcinki do przejazdu.Warunki sa , najgorsze jakbym chciała wybrać się w dalsza podróż.

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum