12 kwietnia 2011

Trochę zaniedbałem publikację informacji dotyczących sprzedaży nowych samochodów na rynku polskim. Czas więc na podsumowanie pierwszego kwartału 2011 r. Samar zmienił sposób publikacji danych, od początku roku nie informuje o sprzedaży samochodów ale o ilości nowych rejestracji.
Od stycznia do końca marca w Polsce zarejestrowano 68 831 samochodów osobowych, co jest o 3 279 egzemplarzy (-5.14%) mniej niż w relatywnym okresie minionego roku.

Jak można się było tego spodziewać, drastycznie spadła ilość zarejestrowanych samochodów z kratką. Teraz kupno samochodu osobowego z homologacją ciężarową nie niesie za sobą praktycznie żadnych korzyści dla kupującego. Od początku roku w Polsce zakupiono jedynie 1 757 samochodów z kratką. Wynik ten jest gorszy aż o 89% od wyniku za okres styczeń-marzec 2010.

Jeśli chodzi o ranking najpopularniejszych marek w pierwszym kwartale 2011 r. to na pierwszym miejscu znowu nuda, żadnych zmian, wiadomo Skoda. Klienci zarejestrowali 8 421 samochodów tej czeskiej marki, co daje jej udział w rynku na poziomie 12.20%. Skoda to jedyna marka, z dwucyfrowym wynikiem udziału w rynku. Skoda jednak zanotowała spadek rejestracji w porównaniu do I kwartału 2010 o -3.15%.

Co do drugiego miejsca w rankingu to tu pewne zaskoczenie. Drugie miejsce zajmuje marka Opel z wynikiem rejestracji 5 771 egzemplarzy. Ilość zarejestrowanych samochodów marki Opel praktycznie się nie zmieniła w ujęciu rok do roku. Udział w rynku marki Opel to 8.36%.

Trzecie miejsce podium pod względem rejestracji zajęła Toyota, z niewielką stratą do Opla. W pierwszych trzech miesiącach 2011 roku łącznie zarejestrowano w Polsce 5 624 samochodów osobowych tej japońskiej marki, jednak ilość rejestracji Toyoty w porównaniu rok do roku spadła aż o -15.33%.

Czwarte miejsce w rankingu zajął Fiat z ilością zarejestrowanych 5 237 egzemplarzy. Fiat niestety tak jak i Toyota mimo wysokiego miejsca w rankingu nie ma zbytnich powodów do radości, gdyż rejestracja samochodów włoskiej marki spadła o -10.31%. Udział marki Fiat w polskim rynku to 7.59%.

Piąta pozycja marki Renault mocno mnie zaskoczyła. W pierwszym kwartale zarejestrowano w Polsce 4 463 samochodów marki Renault, co jest wynikiem aż o +16.38% lepszym niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Udział marki Renault po pierwszych trzech miesiącach wynosi 6.47%.

Ford uplasował się dopiero na szóstej pozycji. Łączna ilość zarejestrowanych samochodów marki Ford w I kwartale to 4 148 egzemplarzy. Niestety aż o -16.81% mniej niż w I kwartale 2010 r.

Siódma pozycja też zaskoczenie, bo to dość niska pozycja jak na markę Volkswagen. Wynik 3 571 zarejestrowanych samochodów to aż o -21.98% mniej niż przed rokiem. To największy spadek spośród wszystkich marek sklasyfikowanych w pierwszej dziesiątce rankingu.

Pozycje ósmą i dziewiątą zajęły odpowiednio koreańskie koncerny Hyundai (wynik 3 505) oraz Kia (3 458). Wyniki koncernów Hyundai i Kia są bardzo zbliżone, jednak to Hyundai zanotował +11.27% wzrostu ilości rejestracji, a marka Kia nie miała tyle szczęścia – spadek rejestracji o -9.28%.

Ostatnia pozycja pierwszej dziesiątki przypadła w udziale marce Nissan. Łącznie w I kwartale 2011 r. w Polsce zarejestrowano 3 221 samochodów marki Nissan. I to też jest spore zaskoczenie, gdyż wyniki tej marki w ujęciu rok do roku uległy poprawie aż o +21.92% i jest to największy wzrost rejestracji spośród wszystkich marek z pierwszej dziesiątki rankingu.

Na kolejnych miejscach znalazły się:
11) Peugeot – 2 966 zarejestrowanych egzemplarzy, -2.47% w ujęciu r/r
12) Citroen – 2 849 zarejestrowanych egzemplarzy, +3.41% w ujęciu r/r
13) Chevrolet – 2 233 zarejestrowanych egzemplarzy, +25.17% w ujęciu r/r
14) Honda – 2 076 zarejestrowanych egzemplarzy, -34.43% w ujęciu r/r
15) Suzuki – 1 783 zarejestrowanych egzemplarzy, -1.00% w ujęciu r/r

Pozytywnie zaskakują wyniki osiągnięte przez koncerny Renault, Hyundai, Nissan, Citroen oraz Chevrolet. Najwięcej radości powinien mieć właśnie Chevrolet, który polepszy swoje wyniki aż o ponad 1/4. Zastanawia mnie dość kiepski wyniki marki Volkswagen oraz dopiero szósta pozycja marki Ford.
Jednak bardzo ciekawi mnie jak będą wyglądać wyniki w kolejnych miesiącach, gdyż różnice pomiędzy pozycją 2 i 4, 7 i 9 oraz 11 i 12 są niewielkie. Myślę, że wprowadzenie do sprzedaży nowego Focusa III generacji powinno wpłynąć na polepszenie wyników rejestracji marki Ford.

Eksperci szacują, że ilość rejestracji samochodów osobowych w tym roku powinna zakończyć się na poziomie około 280 tysięcy. Jednak nie wiadomo jeszcze jak na tym wszystkim odbije się sytuacją w związku z kataklizmem w Japonii. Może się okazać, że nie tylko japońscy ale także inni czołowi producenci będą zmuszeni wprowadzić ograniczenia w produkcji co może w efekcie mieć wpływ na dostępność samochodów u dealerów.

Źródło danych: samar.pl

tagiTagi: ,
comment 4 komentarze »

Komentarze:

 1. andi says:

  Widać Astra zaczęła się sprzedawać. Renault – ceną przyciąga klientów. VW co mnie dziwi – sporo już widać Golfów i Polo. Nowe Passaty również widuję. Jest szansa, że rozkręci się Jetta (w styczniu czy lutym zaczęli sprzedawać). Sporych wymiarów auto i część może skusić się kupić tego kompaktowego sedana zamiast klasy średniej. Sporej wielkości auto, a jednak taniej.
  Fiat – ciągle mają permanentne promocje? PSA – jakoś nie mogą przebić się do 10-tki, a powinny.

 2. Michał Jaraczewski says:

  Co do VW i Jetty to hmm… auto klasy średniej jako sedan to moim zdaniem kiepski pomysł. Zresztą zbyt wiele sedanów tej klasy raczej u nas nie jeździ.

 3. andi says:

  Hmmm… oficjalnie to kompaktowy sedan, a tych to trochę jeździ – Octavia, trochę Corolla, Fluence.
  VW zrobił Jettę od zera (a nie Golf z kufrem). Auto automatycznie urosło jak na ten segment. Taka tańsza wersja Passata tylko trochę mniejsza od niego. Pomijam tutaj dostępne wyposażenie w obu autach – Jetta ma być bardziej przystępna cenowo. Jakby nie patrząc na popularność Octavii, Jetta też ma szansę.

 4. Michał Jaraczewski says:

  Zobaczymy, jednak chyba cenowo Octavce niedorównuje…

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum