26 stycznia 2011

Od kilku dni obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Podniesiono kary za łamanie przepisów dotyczących przewozu osób. Chodzi tutaj o przewożenie w samochodzie osób w większej liczbie niż wskazane jest to w dowodzie rejestracyjnym. Dotychczas kara za przewożenie nadmiernej ilości osób była karna mandatem z przedziału od 100 do 300 zł, teraz policjant ma prawo nałożyć maksymalny mandat w wysokości 500 zł. Większych kar mogą się więc podziewać kierowcy świadczący usługi przewozu osób lub też właściciele aut z kratką. Pamiętać należy, że samochód z kratką jest najczęściej samochodem 4 osobowym, więc przewożenie w nim większej ilości osób może też skończyć się otrzymaniem 500 zł mandatu.

Kary za przekroczenie prędkości kształtuj się następująco:

Przekroczenie prędkość do 10 km/h – mandat w wysokości do 50 zł oraz 1 punkt karny

Przekroczenie prędkości o 11-20 km/h – mandat w wysokości od 50 do 100 zł oraz 2 punkty karne

Przekroczenie prędkości o 21-30 km/h – mandat w wysokości od 100 do 200 zł oraz 4 punkty karne

Przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – mandat w wysokości od 200 do 300 zł oraz 6 punktów karnych

Przekroczenie prędkości o 41-50 km/ h – mandat w wysokości od 300 do 400 zł mandatu oraz 8 punktów karnych

Przekroczenie prędkości powyżej 51 km/h i więcej – mandat w wysokości od 400 do 500 zł oraz 10 punktów karnych

Tutaj należy wyjaśnić jeszcze kwestię przekroczenia prędkości o 10 km/h. Przy pomiarach dokonywanych przez fotoradary dopuszcza się błąd kierowcy do 10 km/h, jednak policjanci używający laserowych mierników prędkości w dalszym ciągu będą mogli karać kierowców za przekroczenie prędkości od 5 km/h. Czyli na autostradzie można teoretycznie jechać 150 km/h, gdyż rzadko spotyka się tam policjanta z suszarką.

tagiTagi: , , ,
comment 4 komentarze »

Komentarze:

 1. luk says:

  Nie jestem pewien co do tej prędkości na autostradzie bo tam nie ma radarów stacjonarnych za zwyczaj śmigają anonimki z kamerkami i kinem samochodowym 🙂

 2. Michał Jaraczewski says:

  @luk: już tłumaczę. Na autostradzie jest teraz 140 km/h, więc jeśli do +10 km/h policja z autem z videorejestratorem Cię nie zatrzyma. To znaczy, że możesz spokojnie jechać 150 km/h. Prędkość 150 km/h na liczniku w samochodzie i tak będzie niższa w przypadku pomiaru przez policję, gdyż licznik zawyża prędkość.

 3. Fantom says:

  Michał, mam prośbę. Zacytuj proszę kawałek ustawy który mówi o tych 10km/h tolerancji. Najlepiej jakbyś podał link, albo numer paragrafu-ustawy. Ja nie mogę tego znaleźć.

 4. Michał Jaraczewski says:

  Postaram się znaleźć. Post który czytałeś powyżej powstał w oparciu o informacje prasową na stronie Policji.

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum