24 października 2010

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów, od początku przyszłego roku przedsiębiorcy nie będą mieli już możliwości odliczenia podatku VAT za zakup nowego samochodu.

Według informacji opublikowanych przez Dziennik Gazeta Prawna, dealerzy zakończyli już przyjmowanie spersonalizowanych ofert na tzw. auta z kratką. U niektórych dealerów pozostały już tylko i wyłącznie samochody w najwyższej specyfikacji zamówione przez dealerów, za które dealerzy zgarniają największe marże.

Przedstawiciele marki Skoda oraz Fiat poinformowali, że dealerzy nie mogą już zamawiać samochodów na indywidualnie zamówienia klientów. Natomiast Przemysław Byszewski rzecznik marki Opel, poinformował że klienci będą mogli dokonywać zakupu samochodów z kratką do połowy grudnia. Ponadto Byszewski poinformował, że wkrótce Opel wystartuje ze specjalną kampanią promocyjną na zakup samochodów z kratką.

Inni importerzy nie poinformowali jak dotąd o dostępności samochodów z kratką ale jeśli ktoś z Was planuje zakup takiego samochodu to radzę się spieszyć z tym zakupem.

Rząd wszędzie szuka oszczędności, ale wycofanie się z Ministerstwa Finansów z opcji pełnego odliczenia podatku VAT na zakup samochodów z kratką uderzy dość mocno w dealerów i wielkość sprzedaży w przyszłym roku. Według danych analityków, w tym roku w Polsce dealerzy sprzedadzą blisko 80 tyś samochodów z kratką. Po wycofaniu możliwości odliczenia VAT na pewno sprzedaż nowych samochód pójdzie w dół. A wiadomo dealerzy za sprzedaż nowych samochodów odprowadzają podatki, których teraz będzie mniej.

tagiTagi:
comment 5 komentarzy »

Komentarze:

 1. andi says:

  Kiedyś obniżyli akcyzę na alkohol. Okazało się, że wpływ do budżetu wzrósł. Zmniejszyła się cena i szara strefa. Trzeba myśleć.
  Co do aut z kratką to może jeszcze dostanie się w niezłej cenie schodzący model Passata w kombiku. Niezłe były rabaty i do tego homologacja 5 osobowa – co nie jest już normą. Ale czy jeszcze są dostępne…

 2. Michał Jaraczewski says:

  @andi: otóż to… czy są jeszcze dostępne. Czekam na dane sprzedażowe za październik, jestem ciekaw czy będzie wzrost w stosunku do września.

 3. andi says:

  Do wyczerpania zapasów, składów. Tak zapowiadali. Jedynie kontakt z dealer, który sprawdzi dostępność (tak na konfiguratorze widziałem). Przewidywali, że do grudnia coś może zostać. Nowy za to nie ma być droższy od B6, ale rabatów to już nie dostanie się tak sądzę. Może pozostanie przyzwoita oferta leasingowa.
  Gdzieś widziałem tytuł artykułu, że jest dziura w przepisach co do odliczeń VATu przy kratce. Może nie trzeba się tak śpieszyć przed końcem roku. Sprzedaż wtedy dopiero siądzie w dół.

 4. Michał Jaraczewski says:

  @andi: też czytałem ten artykuł. Jednak jak zrozumiałem na leasing trzeba się zdecydować jeszcze w tym roku.

 5. andi says:

  Może jest możliwość np. karencji w spłacie. Np. 3 miesiące i dopiero spłacać. Podpisane jest, a realnie zaczyna się ponosić się koszty później.

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum