18 czerwca 2010

Problem z usuwaniem naklejki rejestracyjnej pojawia się najczęściej w przypadku zakupu nowego samochodu i zmiany tablicy rejestracyjnej. Wtedy to wraz z kompletem nowych tablic dostaniemy też nalepkę rejestracyjną, którą trzeba przykleić w prawym dolnym rogu przedniej szyby. O ile wymiana samych tablic rejestracyjnych nie powinna być jakimkolwiek problemem o tyle usunięcie starej naklejki rejestracyjnej już może nie być tak łatwa.

Na różnego rodzaju forach dyskusyjnych jest wiele porad na ten temat. Ja proponuję następujący sposób.

1. Szybę w miejscu gdzie obecna jest naklejka, podgrzewamy delikatnie od zewnątrz suszarką do włosów. W przypadku braku dostępu do gniazdka elektrycznego warto naklejkę odrywać w ciepły dzień, a samochód pozostawić dłuższą chwilę na słońcu aby nagrzała się szyba. Problem będzie niestety w zimie i wtedy bez suszaki będzie problem.

2. Po nagrzaniu szyby od wewnątrz delikatnie staramy się usunąć naklejkę rejestracyjną za pomocą nożyka do tapet lub żyletką. Tutaj trzeba uważać by nie porysować przy tym szyby.

3. Resztki kleju z szyby można usunąć rozpuszczalnikiem lub zmywaczem do paznokci ale na bazie acetonu. Nie polecam używać jakiś agresywnych środków chemicznych, gdyż w przypadku braku ostrożności można też owym środkiem potraktować np.: kokpit co pozostawi na nim plamę lub odbarwienie.

Trochę bardziej problematyczne jest zrywanie naklejki rejestracyjnej w celu jej późniejszego przyklejenia na nową szybę. Tutaj już trzeba być bardziej ostrożnym by nie uszkodzić naklejki. Zaraz po jej odlepieniu trzeba ją przykleić na nową szybę, w innym przypadku klej może wyschnąć i naklejka już nie będzie się trzymać zbyt dobrze.

tagiTagi: comment 18 komentarzy »

Komentarze:

 1. szaman says:

  podgrzanie szyby działa-nawiew od wewnątrz i suszarka z zewnątrz.poszło.reszta rozpuszczalnik.robiłem to przy -5 stopniach.na naklejce mi nie zależało,więc nie przykładałem wagi czy będzie cała czy nie.po 2 minutach nie było po niej śladu.

 2. Michał Jaraczewski says:

  @szaman: gratulacje 😉

 3. Maciej says:

  Polecam preparat Goo Gone, do kupienia na Allegro. Wystarczy nim trochę namoczyć naklejkę i wszystko schodzi. Co ważne, bez drapania i skrobania.

 4. Patryk says:

  Polecam wszystkim odklejanie naklejki z szyby po uprzednim nagrzaniu miejsca gorącą wodą (polewając od zewnątrz). O wiele prostsze niż wersja z suszarką do włosów.

 5. chanter says:

  Witam

  Niestety mi został podkład naklejki bardzo trudno go usunąć.

 6. Michał Jaraczewski says:

  Spróbuj alkoholem, lub zmywaczem do paznokci.

 7. greg says:

  Przy temp na zewnątrz około 20 st i grzaniu suszarką przez 5 min udało mi se ściągnąć tylko zewnętrzną naklejkę mimo tego że próbowałem podważyć żyletką . Reszta została i trzeba było skrobać no i na koniec rozpuszczalnik. Nie mam pojęcia jak u szklarza udaje im sie przekleić na inną szybę? Zawsze wydawało mi się ze jestem manualny.

 8. dynamo says:

  Znalazłem niedawno taki płyn o nazwie GOO GONE. Namoczyłem naklejkę i jak producent proponuje pozostawiłem na 10 min . Naklejka sama odeszła a klej jaki pozostawiła usunąłem szmatka namoczona znów w tym płynie. Przy okazji wyczysciłem tez smołe z nadkola chociaz płyn tylko do naklejek z łatwościa czyscił muchy i inne owaky których nawet karcher nie chwytał..

  pozdrawiam i powidzenia

 9. Michał Jaraczewski says:

  O widzisz, cenne rady się przydadzą pewnie innym.

 10. mateo says:

  Udało mi się zakupić ten GooGone i jestem pełen podziwu. faktycznie działa jak pisaliście. Zauważyłem ze sprzedają na stronce www. dobry sprzęt

 11. wicio says:

  Szkoda, że wcześniej tu nie trafiłem. Naszarpałem się z naklejką, oj naszarpałem… Miejscowe nagrzewanie może spowodować pęknięcie szyby.

 12. Han says:

  najlepsze są takie żyletki do czyszczenia szyb

 13. seba says:

  Dzisiaj byłem na ściągnięciu naklejki… Firma która zajmuje się wymianą szyb. Koszt 20Pln, czas trwania 5min. Facet usunął naklejkę przy użyciu małego ostrego nożyka (coś podobnego do starych żyletek polsilver). Widać, że miał wprawę. Podważył końcówkę naklejki, później jedną ręka odciągał naklejkę, a drugą podcinał między szybą, a naklejką. Pozostałości druku na szybie też usunął ostrzem nożyka. Beż żadnego podgrzewania, bez namaczania, bez chemii… Sam w poprzednim samochodzie próbowałem usunąć taką naklejkę i pamiętam jaki to był horror. Zmarnowałem na to pół dnia i efekt był niezadowalający…. dlatego teraz zapłaciłem i po kłopocie.

 14. Michał Jaraczewski says:

  @seba: co specjalista to specjalista 😉

 15. Kamil says:

  Witam forumowiczow. Dzieki za dobre wskazowski. Nabylem ten googone i faktycznie dobrze sie sprawdzil w akcji. Przy okazji poczyscilem slady po reklamie ktore juz mialem od lat. pozdrawiam

 16. Odklejka says:

  Jest już dostępny, stworzony dokładnie do tego celu produkt, można go kupić na stronie odklejka.pl

 17. Janusz says:

  Patrze, że reklama powyżej, ale akurat potwierdzam skuteczność tego zestawu, tak jak producent mówi 15-30 minut i nie ma śladu po naklejce. Ja kupiłem zestaw odklejka w wydziale komuniacji ale widzę, że już jest w sprzedaży internetowej.

 18. Jeśli naklejka musi pozostać bo wymienić trzeba szybę to już w serwisie szyb nam to przełożą a jak trzeba usunąć to najlepszym sposobem jest użycie skrobaka, ale jak się nie ma to ostrze od nożyka do tapet też może być.

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum