28 września 2017

Dziś po kilku miesiącach przerwy w sumie błahy temat, ale dość istotny i trochę irytujący. A mianowicie dywaniki do samochodu. Niby pierdoła, niby detal, a potrafi sporo napsuć krwi, ale po kolei.
Kupując nowy samochód z fabryki wyjedzie on bez dywaników. I to w dużej mierze od dealera zależy czy będzie na tyle hojny, że do zakupionego auta dorzuci w gratisie komplet dywaników gumowych lub welurowych. Dealer może oczywiście dać w gratisie dywaniki pasujące do danego modelu, ale nie koniecznie oryginalne. I tak właśnie dzieje się to w przypadku samochodów leasingowych z których korzystam w cyklu półrocznym.

Odbierając w maju Astrę V kombi dealer dał komplet gumowych dywaników czeskiego producenta, które jakby to delikatnie powiedzieć są do dupy dalekie od ideału. Dopasowanie dywaników pasażera i tylnych jeszcze nawet OK, ale dywanik kierowcy (najważniejszy) to porażka, ze względu na głupotę projektu, który zakład, zakrycie gumową częścią miejsca na lewą nogę obok pedału sprzęgła. Dywanik nie ma dopasowanego kształtu, przez to ta część podwija się, opada i generalnie mega irytuje w czasie jazdy.

Dywanik gumowy Geyer & Hosaja

Dywanik gumowy Geyer & Hosaja

Zapytacie czemu dealer dał takie dywaniki, a nie oryginalne? Odpowiedź jest prosta, dywaniki to koszt dealera, więc wolał zapłacić za czeski odpowiednik 120 zł niżeli 225 zł za oryginalne gumowe (welurowe oryginały kosztują 145 zł).
Spoko nie potrzebuję oryginału by płacić za logo, chociaż wiem że oryginał będzie perfekcyjnie dopasowany, a zamiennik, no cóż… różnie to bywa. Jednak rynek zamienników jest duży, więc można wybrać z szerokiej oferty.

W moje ręce wpadł komplet dywaników firmy Geyer & Hosaja. Na fajnym wieszaku znajdują się 4 sztuki dywaników, oznaczenie modelu, etykieta i coś co mnie zaskoczyło, a mianowicie informacja „Made in Poland”. Firma Geyer & Hosaja to 4 zakłady produkcyjne w Polsce, oferujące szeroką gamę dywaników i co najważniejsze produkujące dla OEM’ów, na tak zwany pierwszy montaż. Co to może oznaczać? Ano to, że dywaniki oryginalne danej marki i zamiennik z logo Geyer & Hosaja to będzie praktycznie identyczny produkt, a jedyna różnica dla klienta to będzie cena. Producent który dostarcza części dla OEMów musi spełnić szereg wymagań jakościowych w tym też posiadać odpowiednie certyfikacje. Tak jest też w przypadku firmy Geyer & Hosaja, która posiada wymagane przez producentów samochodów certyfikaty np.: ISO/TS 16949:2009. Same dywaniki mają natomiast certyfikację PZH – Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Dywanik gumowy Geyer & Hosaja

Różnica w dywanikach firmy Geyer & Hosaja i czeskiego odpowiednika jest bardzo duża. Prócz wspominanego już powyżej lepiej dobranego kształtu, struktura samego dywanika jest inna. U czeskiego producenta dywanik kierowcy jest jakby trochę wzmocniony, ale przez to różni się wyglądem od dywanika pasażera i wygląda to mało fajnie. Dywaniki Geyer & Hosaja mają strukturę plastra miodu oraz mają wzmocnienie w miejscu podparcia stopy.

Dywanik gumowy Geyer & Hosaja

I na koniec najważniejsze czyli cena 😉 I tu znowu okazało się, że w internecie w sklepie internetowym Geyer & Hosaja http://dywanikidoauta.pl/ dywaniki gumowe do mojej Astry V Kombi są tańsze o 10 zł niż dywaniki czeskiego producenta, które dał mi dealer.

tagiTagi: comment 139 komentarzy »

Komentarze:

 1. Bardzo przydatny artykuł! 🙂

 2. Dariusz says:

  Dla mnie najlepsze dywaniki są gumowe, prostę.

 3. Tomasz says:

  Teoretycznie niewielka różnica w cenie, bo jak wspomniałem, aż 10 zł, ale za to jakość inna. Nigdy nie miałem styczności z tą firmą, ale u mnie w AVENSIS już ledwo żyją, a więc zainteresuje się ta firmą. Wielkie dzięki za informację.

 4. Chyba bym, postawił na dywaniki jednak gumowe. Kurcze, nie przekonuje mnie ta firma jakoś. Może się mylę ale zostaje przy moich ,,gumowcach”;)

 5. Dawid says:

  Czasami się zastanawiam dlaczego wszystko nie jest skórzane, o ile sprzątanie takiego auta byłoby łatwiejsze. Pomyślcie tylko, przetrzeć ścierką i po sprawie 😀

 6. karlik says:

  bardzo fajny poradnik, teraz już będę wiedział, jak wybrać odpowiedni dywanik do auta 😀

 7. Bezpieczeństwo jest najważniejsze i tego powinniśmy się trzymać! Świetny artykuł na pewno pomoże nie jednemu kierowcy 🙂

 8. Ciekawy artykuł. Ja całkiem niedawno wymieniłem dywaniki na solidniejsze u siebie i jestem ciekawy w jakim stanie będą po sezonie zimowym

 9. Ucando says:

  Racja, niby taka podstawowa i mało istotna rzecz dla prowadzenia samochodu a może być z nią tyle problemów. Często jest właśnie tak, że to dealerzy oszczędzają parę złotych na takich rozwiązaniach przez co jesteśmy zmuszeni albo odkupić od nich takie akcesoria albo szukać zamienników w sklepie.

 10. Antek says:

  Niestety trzeba zawsze dokupić takie porządniejsze, a nie oszukujmy się, że to jednak wpływa na komfort jazdy

 11. Muszę przyznać, że nie wiedziałam, że nie dorzucają dywaników do samochodu. Wydawałoby się, że to takie oczywiste, podstawa.
  Osobiście bardzo podobają mi się welurowe, lecz niestety praktycznie wygrywają i jeżdżą ze mną gumowe.

 12. mOTOSWIR says:

  Jak dywaniaki to tylko z Tesco 😉

 13. Gumowe jak dla mnie śmierdzą…

 14. Inspirujący blog, pełen pozytywnej energii 🙂 Widać, że blog prowadzony jest z sercem. Pozdrowienia

1 4 5 6

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum