23 lutego 2016

Kilka dni temu wpadła mi w oko reklama Volvo XC60. Zwróciłem na nią uwagę z kilku powodów, ale główny to po prostu zainteresowanie tą szwedzką marką. W tym miejscu pewnie niektórzy z Was powiedzą, jaką szwedzką, przecież jest chińską z racji koncernu Geely, który jest właścicielem marki. Może i tak, ale kapitał to jedna rzecz, a projektowanie samochodów i rodowód marki to druga. I właśnie w przypadku tej drugiej, myśląc o Volvo od razu nasuwa mi się na myśl Szwecja. Między Szwecją, a marką Volvo w mojej głowie pojawia się znak równości. Kolejne skojarzenie z marką Volvo to innowacje w zakresie bezpieczeństwa, ale to skojarzenie już nie jest tak silne.

Volvo - Made by Sweden

Volvo od dłuższego czasu gra w reklamach motywem Szwecji. Reklama, która emitowana jest w Polsce, to oczywiście spot zaledwie 30-sto sekundowy, w którym pojawia się Volvo XC60, ale bystre oko dostrzeże tam kilka klatek na których jest Volvo XC70.

Pobuszowałem trochę w sieci i odnalazłem, dłuższy ponad czterominutowy spot Volvo – Made by Sweden, to właśnie wybrane fragmenty tego materiału posłużyły do utworzenia reklamy Volvo XC60, którą możemy obecnie oglądać w polskiej telewizji.

Oba spoty łączy muzyka i wykorzystany utwór Vintersaga. I tu ciekawostka odnośnie tego utworu, pochodzi on z 1984 roku i jego autorem jest Ted Ström. Utwór opowiada o różnych miejscach w Szwecji o klimacie oraz o transporcie. Dlatego też koncern Volvo zdecydował się na wykorzystanie tego motywu i w taki oto sposób rok temu Amanda Bergman i Oskar Linnros nagrali cover wykorzystany w spotach Volvo. W dłuższym spocie utwór jest w języku szwedzkim, w polskim spocie słyszymy wersję angielską. Niestety nigdzie nie udało mi się znaleźć długiej wersji angielskiej, a szkoda…

Reklama, na mocną piątkę niestety z małym minusem, powód to ostatnie klatki już mocno o charakterze komercyjnym, które mogą trochę wprowadzać widza w błąd. Przede wszystkim Volvo XC60 nie jest produkowane w Szwecji, a w trzech zakładach Ghent (Belgia), Chengdu (Chiny) praz Kuala Lumpur (Malezja). Druga rzecz, która wzbudza moją uwagę to „lider sprzedaży marek premium*. Tu oczywiście pojawia się gwiazdka, która odnosi się do raportu CEPIK za grudzień 2015. Jednak Volvo tak naprawdę w ujęciu całego roku nie jest liderem sprzedaży pośród marek premium w Polsce. Dlatego to trochę takie „oszustwo” w białych rękawiczkach z przypisaną gwiazdką, która może trochę wprowadzać w błąd.

tagiTagi: , ,
comment 10 komentarzy »

Komentarze:

 1. nazwane.pl says:

  Ciekawy artykuł, podziwiam spostrzegawczość 😀

 2. Mateusz says:

  Bardzo podoba mi się to nowe volvo – może za kilka lat kupię. Zobaczymy jakie będzie miało opinie użytkowników po jakimś czasie.

 3. auto szyby says:

  trzeba przyznać że faktycznie mają ciekawą retorykę 🙂

 4. Piotr says:

  Co do podsumowania:
  Przede wszystkim Volvo XC60 nie jest produkowane w Szwecji, a w trzech zakładach Ghent (Belgia), Chengdu (Chiny) praz Kuala Lumpur (Malezja)
  to właśnie na rynek EU jest produkowane i składane we Szwecji (podzespoły dostarczane są z Belgii) a2 pozostałe są na rynek azjatycki.

 5. Rzecznik Volvo says:

  W związku z dynamicznym rozwojem Volvo, samochody produkowane są w różnych częściach świata. Bez znaczenia jest jednak miejsce produkcji – samochody opuszczające fabrykę w Chinach, Belgii czy Szwecji są tak samo dobrze wykonane – Szwedzi nie uznają w tej kwestii kompromisów.

 6. Gosia says:

  🙂

 7. Barbara says:

  uwielbiam to auto

 8. zuzanna says:

  ładne autko ;d

 9. Mariola says:

  świetny samochodzik, marzenie 😉

 10. Autoakademia says:

  Piękne, duże, sama przyjemność z jazdy – polecam

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum