5 grudnia 2014

Podróżując po Polsce i odwiedzając różnych dostawców często pada pytanie o drogę: „Panie Michale, jak się Panu do nas jechało?”, „Jak minęła podróż?”, itp. Odpowiedzi udzielam różnych i są one w głównej mierze podyktowane tym gdzie akurat jadę. Jeszcze kilka lat temu nienawidziłem jechać autem do Warszawy, teraz jest już lepiej. Podróż do Krosna, gdzie często jeżdżę, zabiera już 3.5 godziny, a nie jak kiedyś pięć. Gdy więc podczas obiadu rozmawiam na luźne tematy, pada też często pytanie, „a jak tam się żyje na Śląsku?”. I wiecie co… odnoszę wrażenie że wielu moich rozmówców ciągle postrzega Śląsk przez pryzmat minionej epoki, czyli ciężki przemysł, kopalnie, koksownie, huty. Padają więc pytania… „w Gliwicach macie kopalnie?” albo „czy ktoś z Pana rodziny pracuje w kopalni?”. Słysząc te pytania w przeważając mierze odczuwam po prostu ciekawość Śląska. Dużym plusem jest też to, że prócz tematów typowo kopalnianych czasami padają pytania o gwarę, a często też spotykam się z podziwem dotyczącym transformacji, które zachodzą w regionie z którego pochodzę. Często słyszę bowiem… „tam na Śląsku macie fajnie, dwie autostrady, wiele nowych dróg, u nas mało co się buduje”. Wielu z rozmówców dostrzega też olbrzymi plus jakim jest powstanie wielu firm z motosektora, które wypełniły lukę po zamkniętych kopalniach, koksowniach, hutach.

Kopalnia Guido - Razem zmieniamy Śląskie

Kopalnie powoli znikają z naszego śląskiego krajobrazu, ale widzę po wielu moich rozmówcach, że ciągle temat górnictwa na Śląsku jest żywy i żyje gdzieś w podświadomości Polaków. Dlatego też każdemu mojemu rozmówcy rekomenduje, aby odwiedzając Śląsk zatrzymał się na dłużej, przyjechał dzień wcześniej i nieco poznał chociaż kawałek Śląskiej historii. Ci z Was, którzy czytają często mojego bloga pamiętają pewnie moją relację z wyjazdu do Hiszpanii w maju tego roku. Tak się składa, że koledzy z Hiszpanii, Węgier, Czech, Słowacji, Anglii i Niemiec przyjadą do Gliwic gdzieś wiosną przyszłego roku. Już powoli myślę co im pokazać i po chwili zastanowienia i refleksji pomyślałem sobie o zabrzańskiej zabytkowej kopalni Guido. Byłem tam już dwukrotnie, kilka lat temu zaraz po otwarciu, a ostatni raz podczas ubiegłorocznej Industriady (coroczne święto śląskiego szlaku zabytków techniki). Kopalnia w minionych latach korzystała ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, dzięki czemu udało się zrewitalizować poprzemysłowe tereny otaczające i samą kopalnie. Prócz atrakcji na powierzchni w postaci maszynowni i wystawy przedmiotów związanych z górnictwem, prawdziwie niezapomnianą atrakcją jest zjazd pod ziemie na poziom 170 lub 320 m. Poziom 170 m określiłbym mianem typowo turystycznego, można tam się wybrać nawet z małym dzieckiem, natomiast poziom 320 to już prawdziwa kopalnia. Myślę, że to miejsce z pewnością zapadnie w pamięć każdemu kto je odwiedzi, a dla gości z zagranicy będzie to pewnie jedyna w życiu okazja by zwiedzić podziemne chodniki kopalni węgla.

Kopalnia Guido - Razem zmieniamy Śląskie

Śląskie mocno się zmienia, widzę to też chociażby po moich Gliwicach, które z roku na rok się rozwijają. Obecnie czekam z niecierpliwością na otwarcie gliwickiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej, dzięki której podróż między Gliwicami, a Katowicami będzie jeszcze szybsza.

Jeśli chociaż trochę tym wpisem zainspirowałem Was do odwiedzenia Śląska to zachęcam również do wzięcia udziału w konkursie „Razem zmieniamy Śląskie”. Waszym zadaniem jest wyrażenie rozumienia hasła „Razem zmieniamy Śląskie”. Możecie zrobić zdjęcie, opis, zaśpiewać lub nawet zatańczyć 😉 Kreatywność to już Wasza działka 😉 Zgłoszenia wysyłajcie na adres razemzmieniamyslaskie@gmail.com do 13 grudnia, do godziny 12:00. Na zwycięzców (pięciuwybiorę osobiście) czekają vouchery do sklepów sportowych. Regulamin znajdziecie tu. Klikajcie także na Facebooka – facebook.com/slaskiesprawdzasie. Znajdziecie tam szczegółowe informacje o Regionalnym Programie Operacyjnym i info o miejscach, które zmieniły się w ostatnich latach dzięki wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej.

Kopalnia Guido - Razem zmieniamy Śląskie

Kopalnia Guido - Razem zmieniamy Śląskie

Kopalnia Guido - Razem zmieniamy Śląskie

Wpis jest częścią kampanii realizowanej dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

tagiTagi: , ,
comment 3 komentarze »

Komentarze:

 1. Bebok says:

  GUIDO to dalej zabawa dla dzieci! 🙂 Jak 10 lat temu zwiedzałem z rodzinką z kaszub Luize, to Panie! Były długie schody wokół szybu, prawdziwe kolejki, prawdziwy kombajn do odpalenia, pogięte konstrukcje przez ruchy górotwórcze, miejsca ciasne itp 🙂 Według strony dalej można się na miejscu umówić na zwiedzanie jeśli zrobi się to odpowiednio wcześniej! Ja polecam gorąco.
  Z rzeczy delikatnych ale dalej ciekawych, mogę też polecić Szyb Maciej w Zabrzu gdzie można sporo posłuchać, zobaczyć maszynownie i wejść na wieżę.

 2. smart Dom says:

  Śląsk się zmienia, tak samo jak zmienia się technologia w kopalniach, po prostu taka jest świadomość i wiedza Polaków

 3. Niesamowite zdjęcia. Fajnie że się zmienia na lepsze, jeszcze czystsze powietrze i fajne miejsce dożycia.

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum