5 listopada 2014

Zima jeszcze nie nadeszła, ba nawet ciągle jeżdżę jeszcze na oponach letnich 😉 Jednak zaobserwowałem, że przy punktach wymiany opon, które mijam w drodze z i do pracy, od kilku dobrych dni coraz większy ruch.

Z prognozą pogody jak z ruletką, jedni obstawiają czarne inni czerwone. Na nadchodzącą zimę spotkałem się z dwoma różnymi prognozami pogody. W sieci wyczytałem, że zima tego roku będzie podobna do tej z minionego, ale napotkałem też prognozę, że ma być mroźna i śnieżna. Tak czy inaczej nie wiadomo co nas czeka więc warto odpowiednio przygotować samochód do zimowych podróży.

Łańcuchy śniegowe

Wiadomo wymiana opon z letnich na zimowe to podstawa, druga rzecz to zimowy płyn do spryskiwaczy, ale to nie wszystko!

Przede wszystkim należy zadbać o zimowe wyposażenie dodatkowe. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w dobrą skrobaczkę, najlepiej z miotełką. Jeśli spadnie trochę białego lekkiego puchu miotełka poradzi sobie z nim bezproblemowo. Kolejna rzecz zwłaszcza przydatna gdy podróżujesz mało uczęszczanymi drogami to saperka i linka holownicza. Jeśli przez przypadek utkniesz w zaspie to dzięki saperce będzie można odgrzebać samochód, natomiast linka holownicza przyda się gdy utkniecie w rowie, czego oczywiście nie życzę. Zatrzymać inny pojazd łatwo, jednak wypchnięcie samochodu z rowu w zimowych warunkach wcale nie jest takie proste. Za pomocą linki holowniczej pójdzie o wiele łatwiej i szybciej.

Gdy natomiast wybieracie się w góry, to warto pomyśleć nad zakupem łańcuchów śniegowych. Przydatne są one szczególnie w terenach górskich gdzie często można spotkać się z oblodzoną nawierzchnią. Warto też pamiętać, że w niektórych krajach na górskich drogach istnieje obowiązków stosowania łańcuchów! Jeśli chodzi o łańcuchy śniegowe to lepiej zaopatrzyć się w nie jeszcze przed podróżą. Oczywiście można kupić je już będąc w drodze, ale wtedy często jest się skazanym na zakup tego co jest, a nie tego czego byśmy chcieli. Skutkować to może sytuacją, że sprzedawca będzie oferować wątpliwej jakości łańcuchy wiadomej azjatyckiej produkcji o mocno wygórowanej cenie. Z braku laku klient kupi, ale dość spory wydatek może się okazać pieniędzmi wyrzuconymi w błoto tudzież w śnieg 😉

Zgłębiłem ostatnio trochę ten temat, gdyż prócz najtańszych rozwiązań w dziedzinie łańcuchów śniegowych istnieją też renomowane firmy jak np.: austriacki Pewag, włoski Weissenfels, czy szwedzki Thule (znany też z bagażników dachowych). Wiodący producenci opatentowali różnego rodzaju systemy, dzięki którym montaż i demontaż łańcuchów jest dość prosty i mało czasochłonny. Dodatkowo takie łańcuchy dobrze zakonserwowane po zimie będą służyć jeszcze przez kolejny sezon.

tagiTagi: , , ,
comment 8 komentarzy »

Komentarze:

 1. halski says:

  jeżdżę co roku w góry, dlatego łańcuchy mam, ale skorzystałem z nich dosłownie jeden raz – droga była zaśnieżona i do tego ostry podjazd w górę

 2. Michał Jaraczewski says:

  Ale właśnie ten raz Ci się przydały, a bez nich pewnie miałbyć problem 😉 To takie wyposażenie jak apteczka czy gaśnica w samochodzie. Używasz w razie W…

 3. Karol D says:

  Ja raz zakopałem się w błocie i godzinę czekałem na pomoc. To było o pierwszej w nocy i nie było przyjemne. Usługa kosztowała mnie 50zł. Zastanawiam się, czy pomogły by mi wtedy łańcuchy?

 4. 49zl.pl says:

  Bardzo dobry temat poruszony. Osobiście uważam ze łańcuchy nie zawsze się sprawdzają.

 5. Jeśli chodzi o zmianę opon na zimowe należy to zrobić wtedy kiedy temperatura wacha się w okolicy 10 stopni. Co do łańcuchów to w PL raczej nie potrzebne np. w takich alpach konieczne.

 6. Michał Jaraczewski says:

  Eeee bez przesady, 10’C to trochę za dużo jak na zmianę opon.

 7. tomaszq2 says:

  Ja osobiście korzystałem z łańcuchów z marketu za jakieś grosze i nie polecam. Po 1 strasznie ciężko się je zakładało, po 2 jeden nie wytrzymał i pękł. Na szczęście nie podczas stromego podjazdu.
  Jak kupować to tylko markowe.

 8. http://www.ckcorp.pl/ says:

  Użytkuje i polecam thule. Ta marka rządzi w dziedzinie dodatków samochodowych.

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum