24 stycznia 2013

Z danych opublikowanych przez Policję wynika, że spada liczba skradzionych samochodów w Polsce. Nie wiem co jest tego powodem, czy większość „złodziejskiego światka” siedzi już za kartami czy może to, że Policja rozbija kolejne gangi trudniące się kradzieżą samochodów. A może po prostu samochody są lepiej zabezpieczone i trudniej je ukraść. Tak czy inaczej mniejsza liczba kradzieży to z jednej strony powód do zadowolenia, a z drugiej strony wstyd, że w Polsce wciąż kradnie się tyle samochodów.

Według danych opublikowanych przez Policję, w roku 2012 w sprawach o kradzież samochodu wszczęto 15 424 postępowania karne.
Dla porównania w roku 2009 liczba wszczętych postanowień wynosiła 16 915, w 2010 r. 16 098, a w 2011 roku wyniosła 16 285.

W minionym roku prócz mniejszej liczby kradzieży samochodów wzrosła wykrywalność sprawców i obecnie wynosi ona 24.2%. Czyli niestety tylko blisko ¼ przypadków skradzionych samochodów kończy się wykryciem sprawcy.

Łączna suma wartości skradzionych samochodów w roku 2012 została oszacowana na 512,8 mln zł i wzrosła ona w ujęciu rok do roku o 12 mln złotych.

Jeśli chodzi o marki i modele które najczęściej padają łupem złodziei to tu chyba nie ma dużego zaskoczenia. Statystyka skradzionych samochodów w minionym roku prezentuje się następująco:

» Volkswagen Golf – 1 128 szt.
» Volkswagen Passat – 915 szt.
» Audi A4 – 690 szt.
» Audi A6 – 332 szt.
» Honda Civic –                 306 szt.
» Fiat Cinquecento – 303 szt.
» Seat Leon – 272 szt.
» Skoda Octavia – 271 szt.
» Audi A3 – 270 szt.
» Volkswagen Touran – 269 szt.
» Ford Mondeo – 216 szt.
» Toyota Corolla – 210 szt.
» Volkswagen Polo – 207 szt.
» Fiat Panda – 182 szt.

Najwięcej samochodów skradziono z ulicy, aż 7 069 sztuk (45.8%) oraz z parkingów 6 761 egzemplarzy (43.8%). W minionym roku samochody ginęły także zaparkowane na parkingach przy centrach handlowych – 216 przypadków (1.4%), natomiast 195 (1.26%) samochodów ukradziono z garażu.

Okazuje się więc, że najbezpieczniej jest zaparkować samochód w prywatnym garażu, a najbardziej powinniśmy obawiać się parkowania na ulicy lub na parkingu.

Wykrywalność przestępstw na poziomie około 24% to też niezbyt imponujący wynik. Niestety mimo upływu lat i nieznacznie mniejszej liczby skradzionych samochodów, to wstyd przyznać ale wskaźnik wykrywalności ciągle utrzymuje się praktycznie na tym samym poziomie rzędu 22-25%. To mnie niestety najbardziej zadziwia, gdyż policja dysponuje coraz to lepszymi środkami i technikami walki z przestępcami. Moim zdaniem gdyby wskaźnik wykrywalności przestępstw wzrósł przykładowo do 40-50% to myślę, że ogólna liczba kradzieży mocno by zmalała, gdyż złodziej miałby mniejsze szanse uniknięcia kary.

tagiTagi: , , , ,
comment 11 komentarzy »

Komentarze:

 1. Marcin says:

  No niestety ale wykrywalność nie jest na najwyższym poziomie. Przyjęcie wzrostu wykrywalności o 100% też mocno optymistyczne. 😉 Pewnie ilość kradzieży by faktycznie spadła. Ale prawda jest taka, że ludzie kupują te samochody rozkręcane na części dlatego złodzieje kradną. Widocznie jest zapotrzebowanie.

 2. Waldek says:

  VW i Audi jak zwykle w czołówce, zastanawia mnie wykrywalność, ponieważ mocnym szlakiem wywozowym jest Ukraina… na części, więc nie ma za bardzo czego szukać…

  Ale jeśli 24%… to nadal niezbyt wiele…

 3. andi says:

  Na części to myślę, że i u nas. Ile starych Golfów jeździ. Jak jeszcze jakaś stłuczka przytrafi się to nie ma sensu nowych części wkładać.
  Szkoda, że ta statystyka nie jest bogatsza. Myślę, że to nie problem.
  Jak sądzę ilość nowej wersji – niech będzie tego – Golfa będzie znikoma. Potwierdziło by to tezę – na części.

 4. wicio says:

  A gdzie Opel? Te Insignie są całkiem ładne. Poza tym bardzo dużo opli jeździ w naszym kraju i zapotrzebowanie na części też powinno być spore.

 5. iParts says:

  Kradną co da się ukraść. Zawsze jak nie pójdzie na części to można na złom, też zarobią.

 6. Michał Jaraczewski says:

  Jeśli stać by nas było na zakup nowych części, a nie jakiś dziwnych używanych to nie byłoby z tym problemu.

 7. A ja mam takie bardzo proste rozwiazanie…skasować możliwość rozliczenia kosztorysowego…i co zapewne 30 procent w dół…proste co?
  A i jeszcze z korzyścią dla branży motoryzacyjnej i bezpieczeństwa .
  Proste…ale czy możliwe??

 8. anonim says:

  Chcieli na ukraśc z parkingu VW passat ,policja przyjechała spisał protokół i to wszystko , a gdzie ściąganie odcisków itp. Usłyszałam tylko, że mam sie cieszyć że to nie profesjonaliści(partacze) chcieli go skraść bo już by go nie było!!! 🙂 żal !!!!

 9. anonim says:

  Chcieli nam ukraśc z parkingu VW passat ,policja przyjechała spisała protokół i to wszystko , a gdzie ściąganie odcisków itp. Usłyszałam tylko, że mam sie cieszyć że to nie profesjonaliści(partacze) chcieli go skraść bo już by go nie było!!! 🙂 żal !!!!

 10. klop says:

  14241 / 365 dni to 39 pojazdów dziennie, dlaczego nie stosujecie prowokacji aby łapać tych złodziei?

 11. Monika says:

  Zachęcam do przeczytania artykułu na temat tego, jak uchronić się przed kradzieżą samochodu. Znajdziecie w nim np. informacje o tym, jakie marki samochodów są najczęściej kradzione i jak zabezpieczyć swój samochód.
  http://bit.ly/1QETgz3

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum