29 grudnia 2011

Wraz z nowym rokiem kierowców czeka kilka ważnych zmian. Jedną z nich jest opisywana już nieco wcześniej podwyżka cen paliw. To niewątpliwie zła informacja, ale jest też dobra, dotycząca ubezpieczenia OC.

Od 1 lutego 2012 wejdą w życie ważne zmiany dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC. Obecnie w przypadku braku wypowiedzenia umowy OC była ona automatycznie przedłużana. Właściciel pojazdu, który nie wypowiedział umowy ze starym ubezpieczycielem, musiał płacić składki u starego i u nowego ubezpieczyciela. Teraz umowę OC, która została przedłużona z automatu będzie można rozwiązać. Oczywiście warunkiem jest posiadanie umowy OC u innego ubezpieczyciela.

Kolejna ważna zmiana tyczy się kwestii sprzedaży samochodu. W przypadku niewypowiedzenia ubezpieczenia przez starego lub nowego właściciela pojazdu nie zostanie ona przedłużona automatycznie. Będzie jedynie ważna do okresu na jaki zawarł ją stary właściciel pojazdu.

W przypadku wysłania wypowiedzenia umowy pocztą do ubezpieczyciela, o momencie zerwania umowy decydować będzie data stempla pocztowego, a nie jak jest obecnie data wpłynięcia poczty do ubezpieczyciela.

Kary za brak ważnego ubezpieczenia OC będą wprost uzależnione od okresu przez jaki właściciel pojazdu korzysta z niego bez ważnego ubezpieczenia i wynosić one będą:

1) 40% równowartości najniższego wynagrodzenia za pracę, gdy okres ten nie przekracza trzech dni,
2) 100% równowartości najniższego wynagrodzenia za pracę, gdy okres ten nie przekracza czternastu dni,
3) 200% równowartości najniższego wynagrodzenia za pracę, gdy okres ten przekracza czternaście dni.

Natomiast od stycznia 2012 roku, osoby które sprzedały swój samochód będą musiały poinformować o tym swojego ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy sprzedaży. Stary właściciel pojazdu będzie musiał ubezpieczycielowi wskazać dane nowego właściciela pojazdu.

Jeśli już mowa o OC, to od kilku dni w sieci dostępne jest darmowe narzędzie dzięki któremu można sprawdzić czy dany pojazd ma ważną umowę OC. Wystarczy wejść na stronę www.ufg.pl, wpisać swoje dane i podać numer rejestracyjny pojazdu lub jego numer VIN. Usługa sprawdzenia ważności umowy OC jest całkowicie bezpłatna i zajmuje zaledwie kilka chwil.

tagiTagi: ,
comment 4 komentarze »

Komentarze:

 1. Natala says:

  Witam. Kupilam moje pierwsze auto 10.11.2011 ktore mialo ubezpieczenie OC do 20.12.2011. Niestety przez moja niewiedze, wykupilam ubezpieczenie u innego ubezpieczyciela nie wypowiadajac umowe ze starym. 30 Grudnia dostalam pisemko od poprzedniego ubezpieczyciela, ze OC zostalo przedluzone na nastepny rok i prosza o uregulowanie oplaty.
  Czy w zwiazku z tym, ze nowe przepisy wchodza z dniem 1 Stycznia, jest szansa na odstopienie od umowy i nieplacenie podwojnego OC?

  Bardzo prosze o odpowiedz, za ktora z gory dziekuje.

 2. Michał Jaraczewski says:

  @Natalia: prawo nie działa wstecz. Przepisy wchodzą o 1 lutego.

  Trochę bezsensu, że nowy ubezpieczyciel nie poinfromował Cię o kwestii wypowiedzenia ubezpieczenia u starego ubezpieczyciela.

 3. Marian says:

  Witam
  Ciekawi mnie tylko fakt, że z chwilą sprzedaży auta umowa ubezpieczenia wygasa samoczynnie w okreslonym czasie. Skąd jednak zaistniała potrzeba poinformowania ubezpieczyciela, komu sprzedałem auto? Czyżby kolejne niedopatrzenie naszych cudotwórców w tworzeniu przepisów, czy jest to w celu umożliwienia nękania kolejnego nabywcy?
  Pozdrawiam i polecam żeby każdy kto przeczyta te cwane bzdety jeszcze dokładnie zapoznał się z ich interpretacją aby nie było rozczarowań. W końcu zyjemy w Polsce – Krainie Cudów i Absurdów

 4. Auto z oc says:

  Kary są zbyt niskie jak za takie wykroczenie a i z egzekucja też jest potem różnie!

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum