19 lipca 2011

Według policyjnego raportu, w pierwszej połowie 2011 roku na polskich drogach zginęło 1757 osób. Niestety w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej nasz kraj plasuje się w czołówce niechlubnego rankingu. Policja jak zwykle twierdzi, że przyczyną wypadków drogowych jest w głównej mierze prędkość. Ale ja się z tym nie zgadzam. Przede wszystkim brakuje nam dobrych dróg i odpowiedzialnych i trzeźwo myślących kierowców. Od taki przykład, trzy pasmowa autostrada A4 Gliwice-Katowice, ograniczenie prędkości do 140 km/h. Autostrada A5 w Niemczech przed Frankfurtem, 4-5 pasów w jedną stronę, automatyczny system sterowania ruchem. Jak nie ma korków można przyciskać gaz do oporu. I teraz pytanie, jeśli znieść ograniczenia prędkości to kto w Polsce pojedzie dajmy na to 180 km/h? Jak ktoś ma 15-sto letniego chrupka (spodobało mi się to określenie) to pewnie tyle nie wyciągnie i prędzej zrobi mu się wir w baku paliwa. Poza tym podczas wypadku w 15-sto letnim chrupkiem przy prędkości 140, a 180 km/h szanse na przeżycie kierowcy są chyba tak samo mizerne. W Niemczech kierowcy jeżdżą o dużo szybciej i jakoś nikt nie robi z tego afery.

Ale oczywiście nasz rząd wpadł na pomysł, że przecież jak podniosą mandaty to ilość wypadków będzie mniejsza. Świetna logika, idąc tym tropem można powiedzieć, że przywieszenie płyty CD na lusterku spowoduje mniejsze zużycie paliwa. Mandaty ponoć w Polsce nie wzrosły w przeciągu ostatnich 16-stu lat. Obecnie maksymalny mandat to 500 zł. Czy to dużo? Hmmm dla jednych pewnie tak, a dla innych nie. Jednak porównując stawki mandatów u naszych sąsiadów, w Polsce nie płacimy dużo.

MSWiA przygotuje pewnie jakiś projekt ustawy mającej podnieść stawki za wykroczenia drogowe. Jednak nie wiem czy to poprawi bezpieczeństwo, raczej na pewno prędzej już załata dziurę budżetową. Nie miałbym oczywiście nic przeciwko aby dodatkową kasę z budżetu wydać na nowe drogi, ale znając życie tak się pewnie nie stanie.

tagiTagi: ,
comment 9 komentarzy »

Komentarze:

 1. Piotr says:

  Ostatnio byłem w Norwegii i Szwecji…tam jak jest 60 km/h to wszyscy jadą grzecznie 60 km/h nikt nikogo niepotrzebnie nie wyprzedza, nikt nikomu nie wadzi i wszyscy żyją. Ilość wypadków kilkukrotnie mniejsza jak u nas. Jednak swoją drogą tam jest co podziwiać więc pośpiech nie jest wskazany.

  Postanowiłem przetestować jazdę z limitami prędkości w naszym kraju ale powiem szczerze, że się nie da. Ilekroć jadę przepisową prędkości zawsze pojawia się jakiś idiota, który jedzie 30 cm za moim zderzakiem – wiadomo nie jest to przyjemne.

  Myślę że i tak w naszym kraju stan dróg tą prędkości nam sam ogranicza bo większość ludzi jednak stara się szanować swoje auto i jego zawieszenie.

 2. Niestety obawiam się że zwiększenie mandatów nie poprawi bezpieczeńśtwa, niestety nie myśli się odpowiednio wcześniej o konsekwencjach jakie mogą wyniknąć. i później kończy się jak kończy…

 3. Michał Jaraczewski says:

  Cóż brak myślenia jest powszechny w Polsce.

 4. jacek says:

  zgadzam sie z rozmowcami,osobiscie jestem za tym aby mandaty byly bardzo wysokie duzo wyzsze niz te ktore proponuje ustawodawca,moim zdanie za stan bezpieczenstwa na drogach odpowiedzialny jest kierowca,zwalanie winy na stan drog jest jakims kompletnym bezsensem,zeby nie powiedziec objawem debilizmu,bo jak nazwac kogos kto widzac kiepska droge ,albo z zakretami,lukami w roznej konfiguracji terenu jedzie 120km/h albo i wiecej na zlamanie karku,to samo dot,jazdy po pijanemu,na polskich kierowco padlo jakies zamroczenie siadania za kierownica po spożyciu,jedynym rozwiazanie jest karanie polakow finansowo, bo to ich najbardziej boli,nic innego nie dociera do tych bezmozgowcow,to tyle.

 5. Michał Jaraczewski says:

  Problem pijanych kierowców to istotna rzecz. Zobaczymy jak to będzie z tymi mandatami.

 6. Autor says:

  O ile dobrze pamiętam to kierowcy po alkoholu powodują ok. 15% wypadków. O te 15% za dużo, ale znaczy to też, że 85% wypadków powodują zupełnie trzeźwi kierowcy. Więc nie jest to jednak tak istotna rzecz jak się ją przedstawia w mediach. Na 7 wypadków tylko jeden powoduje pijany kierowca.

  Jak powszechnie wiadomo to nie wysokość kar ale ich nieuchronność jest odstraszająca. To dlatego jak widzimy policję na drodze to każdy jedzie zgodnie z limitem, i nawet bogaty kierowca w aucie za kilkaset tysięcy nie przekroczy prędkości o 10km/h choć za to jest mandat którego nijak nie odczuje.

  Trzeba ustalić priorytety, jeżeli priorytetem jest zmniejszenie liczby ofiar to trzeba precyzyjnie w tym kierunku działać, sprawdzić jak i gdzie ginął najczęściej ludzie i temu przeciwdziałać.

  Z ciekawostek można podać, że rowerzyści są sprawcami 2x większej liczby wypadków niż motocykliści (i zwykle oni sami giną, rzadko rowerzysta czy motocyklista kogoś zabija), a czy widać było policjantów co wlepiają mandat rowerzyści co ma słabe oświetlenie i źle jedzie po grodze? nie, policjanci wolą ścigać się ze ścigaczami i wlepiać 500zł mandatu po brawurowym pościgu. A najbardziej to by chcieli wlepić 1500zł mandatu, społeczeństwo przyklaśnie.

 7. Michał Jaraczewski says:

  Coś w tym jest. Tylko wiesz, najgorsze jest to jak kierowca na podwójnym gazie wjedzie w przystanek pełny ludzi lub potrąci mame z dzieckiem na pasach. Nie mówię o wypadku jako samym sobie, ktoś jechał, zgodnie z przepisami, zagapił się. Zdarza się… ale gorzej jeśli ktoś wsiada za kółko gdy jest pijany, albo gdy jest trzeźwy i po mieście jeździ ponad setką.

 8. Autor says:

  Ale to jest najgorsze tylko z ‚psychologicznego’ puntu widzenia, tragedii konkretnego przypadku i konkretnych ofiar, a nie ma aż tak dużego wpływu na bezpieczeństwo na drogach jeżeli patrzymy na to ze statystycznego punktu widzenia.

  Jest to wielka tragedia, bo większość wypadków powodowanych przez pijanych dałoby się uniknąć, a szczególnie takie jak opisałeś, ale choćby każdy wypadek pijaka zabijał matkę z dzieckiem czy ludzi na przystanku to nie zmieni to faktu, że 7x więcej zabitych będzie przez osoby trzeźwe.

 9. Jacek says:

  Nie jestem pewien czemu podwyżka mandatów ma służyć, bo wiem że nie jest to straszak do kierowców. Chodzi chyba o zasypywanie dziury budżetowej w kraju

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum