15 kwietnia 2011

Toyota poinformowała, że prócz zapowiadanej wcześniej przerwy produkcyjnej w zakładach w USA, niestety także w pięciu europejskich zakładach nastąpi zatrzymanie produkcji. Wszystko z powodu zaburzonego łańcucha dostaw komponentów z Japonii. Dostawcy części z Japonii po tragicznym trzęsieniu ziemi i tsunami, mają spore problemy z reaktywowaniem produkcji i osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych. Zakład Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach jest niestety jednym z 5-ciu zakładów, które w najbliższym czasie będą musiały wstrzymać produkcję. Przerwa potrwa od najbliższego czwartku 21 kwietnia do 4 maja. Jednak co ciekawe Toyota w Jelczu przerwie produkcję nie z powodu dostępności komponentów ale z powodu przestoju odbiorców, którymi to są fabryki Toyoty we Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Turcji.

Drugi zakład Toyoty zlokalizowany w Wałbrzychu, który dostarcza małolitrażowe silniki benzynowe oraz przekładnie głównie do zakładów PSA w Kolinie, nie jest zagrożony przerwą produkcyjną. Kolin produkuje swoje maluchy i nie został dotknięty „japońskim kryzysem”.

Japoński koncern ma jednak problemy nie tylko w Europie, koncern zapowiedział, że ograniczenie w produkcji samochodów w Japonii potrwa aż do 3 czerwca. Obecnie Toyota pracuje na tzw. pół gwizdka realizując jedynie 50% zamówień.

Problemy z powodu braku komponentów z Japonii odczuwa też Dacia, która wstrzyma produkcję w zakładach Mioveni z powodu problemu w dostępności części od dostawców z Francji, którzy mają problemy z produkcją w związku z brakiem komponentów dostarczanych z Japonii.

Japoński kryzys to spory koszt dla całego moto sektora, przed paroma dniami Toyota poinformowała, że w związku z sytuacją w Japonii utracono 500 tys. planowanego wolumenu produkcyjnego.

tagiTagi: , , ,
comment 1 komentarz »

Komentarze:

  1. v-jet says:

    Bądź co bądź, ale na rynku motoryzacyjnym ta katastrofa odbije piętno znaczące.

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

  • Popularne tagi

  • Archiwum