15 grudnia 2010

Powoli coraz to bardziej wkraczamy w świąteczno-sylwestrowy czas. Do świąt zostało jeszcze tylko kilka dni, a po świętach to już tylko impreza sylwestrowa no i w końcu Nowy Rok. A wraz z nowym rokiem na wszystkich kierowców czekać będzie nowelizacja ustawy ”Prawo O Ruchu Drogowym”, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku. Dziś postanowiłem zrobić małe podsumowanie zmian i napisać jakie zmiany Was czekają.

Chyba najbardziej szeroko komentowaną zmianą jest zwiększenie limitów prędkości, które obowiązują na autostradach i drogach ekspresowych. Od stycznia 2011 r. kierowcy motocykli, samochodów osobowych oraz ciężarówek o masie do 3.5 tony będą mogli nieco bardziej nacisnąć na pedał gazu. Na autostradzie limit prędkości wynosić będzie 140 km/h, a na drogach ekspresowych dwujezdniowych 120 km/h. Na drogach ekspresowych jednojezdniowych limit pozostał bez zmian i wynosi on 100 km/h, czyli tyle samo ile na drodze dwujezdniowej poza terenem zabudowanym.

W ustawie określono też jasno wytyczne co do karania za przekroczenie prędkości. Od 1 stycznia 2011 r. kierowcy nie będą karani za przekroczenie prędkości do wartości 10 km/h. Oznacza to w rzeczywistości, że na autostradzie będzie można jechać z prędkością (według licznika) około 150-155 km/h.  Licznik praktycznie zawsze zawyża realną prędkość samochodu, dlatego też podróżując z taką prędkością, policyjny radar na pewno wykaże mniej niż 150 km/h co mieści się w dopuszczalnej granicy 10 km/h.

Kolejna zmiana, która mi osobiście najbardziej przypadła do gustu, tyczy się fotoradarów. Podróżując po Polsce wielokrotnie obserwowałem amatorsko wykonane słupy atrap fotoradarów, które miały skłonić kierowców to zdjęcia nogi z gazu. Od stycznia fotoradary będą musiały być precyzyjnie i wyraźnie oznakowane i mają one spełniać rolę wyłącznie prewencyjną. Fotoradary będą instalowane tylko przez Inspekcję Transportu Drogowego na wniosek samorządu.

Zdjęcia z fotoradarów będą trafiać do głównej bazy, która za pośrednictwem Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zidentyfikuje właściciela i prześle wezwanie do uiszczenia mandatu. Jeśli już mowa o mandatach to znowelizowana ustawa wydłuża okres postępowania mandatowego z 30 dni do 180. Po upływie 180 dni sprawa zostanie skierowana do właściwego sądu.

W najbliższym czasie można spodziewać się też znowelizowania Kodeksu Karnego, w myśl którego rowerzysta pod wpływem alkoholu nie będzie tracił prawo jazdy, jak to ma miejsce obecnie. Ta zmiana też powinna cieszyć.

Obie zmiany to chyba generalnie im plus. Oczywiście super byłoby gdyby w Polsce na autostradach nie było ograniczeń w niektórych miejscach, tak jak to jest w Niemczech ale wtedy polska hołota na drodze by się pozabijała przez co Państwo miałoby mniejszy wpływy z podatków.

tagiTagi: , , ,
comment 53 komentarze »

Komentarze:

 1. Michał Jaraczewski says:

  @ela: nie wiem, przedzwoń sobie do najbliższej miejskiej jednostki policji to Ci wytłumaczą. Od biedy można spróbować zapytać na facebookowym profilu policji.

 2. GalAnonim says:

  Szczerze powiedziawszy nie wiem co po tych 7 dniach i nie wiem jak w przypadku fotoradaru, ale wiem, że w przypadku zwykłego mandatu (np za prędkość, jak ja dostałem) też niby jest termin do 7 dni, ale podczas otrzymywania mandatu, policjant powiedział mi, że równie dobrze mogę bez problemu zapłacić za 3-4 miesiące. Do tej pory dostałem 2 mandaty i oba zapłaciłem po właśnie 3-4 miesiącach i nie mam żadnych problemów przez to 🙂

 3. fazu says:

  to proponuje teraz zachowac dowod zaplaty za mandat 😀 ja tez zaplacilem raz w pozniejszym terminie to 3 razy komorniko ten sam mamndat sie pytal czy juz go zaplaclem 😀 co ciekawe przypomnial sobie o tym mandacie dopiero po 3 latach zeby mi odsetki urosly 😛 dopiero jazda po pani kierownik urzedu skarbowego pod ktory nalezal komornik uspokoilo sprawe 😛

  P.S.
  dodam tylko ze komornik dostal juz za pierwszym razem kopie dowodu zaplaty za mandat a i tak co pol roku sie domagal ponownej kopii hehe

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum