11 października 2010

W sieci pojawił się film video prezentujący proces budowy modelu Opel Astra IV w gliwickiej fabryce Opla. Na filmie uwieczniono cały proces produkcyjny, począwszy od tłoczni, poprzez spawalnie, lakiernię, a na montażu głównym skończywszy.

Po ostatnim roku kryzysu i zapaści w moto branży, obecnie gliwicka fabryka Opla, funkcjonuje w trybie 3 zmianowym. Obecnie produkowane modele to Opel Astra IV w wersji 5-cio drzwiowej oraz Opel Astra III w wersji 4-ro drzwiowej (sedan / notchback). W przyszłości fabryka w Gliwicach będzie jedyną fabryką w Europie, która produkować będzie model Astra IV w wersji 3 i 4-ro drzwiowej. Opel rozważa też uruchomienie w przyszłości w Gliwicach wersji coupe oraz cabrio, chociaż te dwa projekty są jak na razie dopiero w fazie wstępnych rozważań. Nie mniej jednak, jeśli Opel zdecyduje się na Astrę IV w wersji coupe i cabrio to zdrowy rozsądek podpowiada by wykorzystać wolne moce przerobowe i ulokować ten projekt w którymś z zakładów Opla. Koncern GM w przeszłości zlecał produkcję kabrioletów zakładom Magna w Austrii, tak się działo w przypadku kabrioletów Saaba.

Do końca roku zostanie zamknięty zakład Opla w Antwerpii, który produkował Astrę III Twintop. W momencie zamknięcia zakładu do wykorzystania pozostanie wolna linia montażu składanego dachu, która na pewno nie trafi na złom, więc może będzie relokowana do Gliwic?

tagiTagi: , , , ,
comment 3 komentarze »

Komentarze:

 1. Polinik says:

  Fajnie zobaczyć proces klienta od środka. 🙂
  Chociaż krótkie trochę — w „How it’s made było dłużej i dokładniej” — tylko nie pamiętam czy Astra i czy Gliwice.

 2. FX says:

  Z treści wynika, że w Gliwicach nie robią Astry 4 w wersji 4-drzwiowej sedan. Można prosić o informację gdzie Opel produkuje sedany?

 3. Michał Jaraczewski says:

  @FX: spot kręcono przez rozpoczęciem produkcji wersji 4-drzwiowej notchback. Powierdzam tym samym, że Astra IV 4DR sedan jest produkowana w gliwickiej fabryce Opla.

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum