20 sierpnia 2010

Wydawałoby się, że to banalny temat i nie warto w dzisiejszych czasach poświęcać mu zbyt dużo uwagi… a jednak! Kilkadziesiąt lat temu samochód głownie myło się przy użyciu gąbki i wody, potem wkroczyły myjnie automatyczne, bezdotykowe ale są też i tacy kierowcy którzy wolą sami umyć swój wehikuł.

W dzisiejszym artykule postaram się opisać najpopularniejsze metody mycia samochodu wymieniając ich plusy i minusy.

Myjnia automatyczna

Mycie samochodu

To jest w zasadzie najprostsza i najszybsza forma mycia samochodu. Myjnia automatyczna jest praktycznie na każdej stacji benzynowej. Dostępnych jest wiele programów mycia z których można skorzystać w zależności od potrzeb. Myjnia automatyczna potrafi szybko umyć zabrudzony samochód. Nie trzeba się brudzić, jedyną czynnością jaką trzeba wykonać jest złożenie lusterek i odkręcenie anteny.

Najważniejszym czynnikiem myjącym samochód prócz wysokociśnieniowego mycia bocznego jest aktywna piana, w zależności od opcji po umyciu samochodu można go zabezpieczyć woskiem. Niektóre myjnie mają też opcje mycia podwozia, co jest wskazane zwłaszcza w zimie.

Plusy:
– stosunkowo przystępna cena
– nie trzeba się brudzić i męczyć
– oszczędność czasu
– wiele dostępnych programów
– opcja automatycznego suszenia

Minusy:
– może się zdarzyć, że myjnia nie umyje samochodu zbyt dokładnie
– lakier niszczy się od szczotek – powstają mikro zarysowania

Myjnia bezdotykowa

Mycie samochodu

Myjnie ręczne są coraz to bardziej popularne w Polsce. Na stacjach benzynowych wyposażonych w myjnie automatyczne powstają też myjnie ręczne. Korzystanie z nich jest dość proste, czas mycia zależy od klienta. Nie trzeba składać lusterek czy usuwać antenę. Można bezproblemowo umyć nietypowe spojlery, dokładnie umyć felgi. Wysokociśnieniowa myjka wypłukuje brud ze szczelin i zakamarków. Zaletą myjni jest jej dokładność. Niestety myjnia nie ma opcji suszenia, samodzielnie trzeba potem wytrzeć felgi oraz szyby. Najlepiej użyć do tego specjalnych preparatów i ściereczki z mikrofibry.

Plusy:
– dokładność
– stosunkowo przystępna cena
– czas mycia w zależności od potrzeb
– brak mechanicznego tarcia po lakierze

Minusy:
– można się pobrudzić/pomoczyć
– brak opcji suszenia
– konieczność użycia odpowiednich preparatów i ścierki by umyć felgi lub szyby

Mycie wodą – w ogrodzie/pod blokiem/koło garażu

Mycie samochodu

To trochę mało praktykowana już metoda ale najbardziej skuteczna i najbardziej dokładna. W zależności od miejsca można myć samochód wodą z wiadra, wodą z węża lub też przy użyciu własnej myjki wysokociśnieniowej. Trzeba jednak być świadomym, że mycie auta pod garażem lub koło bloku może skończyć się mandatem od straży miejskiej.

Gdy myjemy auto ręcznie warto zaopatrzyć się w dwa wiaderka. Jedno z specjalistycznym płynem/szamponem do mycia samochodów rozcieńczonego z wodą w odpowiedniej proporcji, a drugie z czystą wodą. W wiaderku z czystą wodą płucze się rękawice lub szmatkę używaną do mycia samochodu. Odradzam stosowanie gąbki gdyż ona gromadzi piasek, który potem może powodować zarysowania lakieru. Auto należy myć począwszy od dachu, a kończąc na felgach. Do wycierania samochodu najlepiej użyć ścierek z mikrofibry, które nie zarysują lakieru.

Uporczywy brud, resztki owadów należy usuwać specjalistycznymi preparatami, szorowanie może doprowadzić do zmatowanie/uszkodzenia powłoki lakierniczej.

Po umyciu samochodu może zaaplikować wosk. Najlepiej w temperaturze powietrza do 20 stopni. Są też specjalne serie wosków ICE, które można aplikować w pełnym słońcu. W zależności od preparatu, aplikację wosku można zacząć najczęściej około pół godziny po wyschnięciu samochodu.

Można też skorzystać z różnych specjalnych preparatów do mycia felg/opon oraz szyb.

Plusy:
– dokładność
– mycie w zależności od potrzeb
– możliwość użycia wielu specjalistycznych preparatów

Minusy:
– początkowy wysoki koszt nabycia preparatów
– można się pobrudzić/pomoczyć
– długi czas mycia

Osobiście z racji komfortu najczęściej korzystam z myjni automatycznej, jednak na kilkuletnim samochodzie widać wyraźne rysy powstałe wskutek mycia samochodu na myjni automatycznej. W przyszłości w przypadku nabycia nowego samochodu rozważałbym mycie samochodu na myjni bezdotykowej lub też ręczne samodzielne mycie, ale tylko w przypadku gdybym dysponował ogródkiem wokół domu lub też gdybym miał dostęp do wody w garażu.

Źródło zdjęć:
http://www.flickr.com/photos/paalb/
http://www.flickr.com/photos/kirstea/
http://www.flickr.com/photos/22877958@N02/

tagiTagi: ,
comment 12 komentarzy »

Komentarze:

 1. Krasus says:

  Brakuje mojej ulubionej opcji – komercyjna myjnia ręczna. Czyli zajeżdżam i oddaję samochód, a oni robią to za mnie. To najdroższe rozwiązanie, ale koszt jest jedynym minusem.

 2. Michał Jaraczewski says:

  @Krasus: to jest jakś wyjście 😉

 3. Blogomotive says:

  Myjnia bezdotykowa ma moim zdaniem jedną cholernie poważną wadę – strumień wody, nawet w wersji light, jest cholernie silny. Ja mam przedni grill w swoim aucie mocno (i niestety własnoręcznie) kastomizowany – mycie ciśnieniowe potrafi z niego zerwać kawałki farby. Poza tym mycie felg kończy się zawsze zaskakującym mnie rozbryzgiem ciemnej wody po twarzy. Tego się nie da uniknąć – felgi mają zakamarki, zawijasy i zakola – jak by nie stać przy myciu (w kucki, zza węgła, kryjąc się za dywanikiem) – zawsze mnie bryzgnie brudem po twarzy. Zawsze. 😉

  Inna sprawa – jeśli jakiś sąsiad myje auto pod blokiem, zawsze znajdzie się inny, który go zelży z balkony słowami „Ty @%$&^@*&%$ brudasie, patrz gdzie ta piana spływa! Co z ekologią, @$**&@*%!”.

 4. Sam również najczęściej korzystam z myjni automatycznej, mikrozarysowania faktycznie są problem. Zgadzam się z Krasusem, komercyjna myjnia bezdotykowa, łączy w sobie sporo zalet pozostałych opcji.

 5. lech57 says:

  Proste sprawdzone metody są najlepsze- to dotyczy również mycia samochodu.Żadna myjnia -dotykowa , bezdotykowa ,ręczna nie umyje nam naszego samochodu – jak jego właściciel.!!!Zgadzam się że musimy niestety poświęcić na to trochę czasu-ale jakość takiego umycia z woskowaniem i polerowaniem przerasta wszystkie myjnie!Oczywiście że korzystałem z różnego rodzaju myjek{takie szybkie mycie z braku czasu} jednak po przyjeździe do domu szlag człowieka trafiał jak zobaczył te zmazy na szybach i niedomyty środek samochodu.Co mogę polecić dla właścicieli starszych pojazdów umówić się na tzw. polerkę -odstawiasz samochód nawet na 1-2dni i wtedy samochód wygląda jak „nowy”Niestety jest to dość kosztowne -jednak raz w roku można sobie pozwolić na takie szaleństwo.Na koniec – przestrzegam wszystkich przed myciem nowych samochodów w w/w myjkach-na 100% lakier po takim „myciu” nabierze „ożywczej świeżości”.Mając nówkę warto wysupłać jeszcze parę złotych na kupno własnej myjki ciśnieniowej.

 6. Ja preferuję myjnie bezdotykowe nawet kosztem domowej myjki wysokociśnieniowej.
  Niestety po myciu w domu (używając chemii firmy na K) muszę „jechać” na sznatce dookoła samochodu, a wyraźną różnicę widzę o skorzystaniu z większości mijnu bezdotykowych.
  Jeśli macie doświadczenia z chemią do „domowego” użytku, to podzielcie się proszę nazwą producenta.

 7. „Nie trzeba się brudzić jedyną czynnością” => „Nie trzeba się brudzić, jedyną czynnością”

  „półgodziny” => „pół godziny”

 8. Robert Sikora says:

  Niestety nie ma cudów zawsze są minusy ale skuteczne mycie to tech . bezdotykowa

 9. adi says:

  Najlepsze rozwiązanie to posiadanie własnego ogródka czy podjazdu i poświęcenie własnego czasu, nikt nie zrobi tego lepiej od nas samych 🙂

 10. Dawid says:

  Ja myje samochód sam, podstawa to dobre kosmetyki a potem już idzie fajnie – ogólnie do swojej fury używam niemal tylko rzeczy od total care, bo w tej cenie nic lepszego do tej pory nie znalazłem

 11. detal says:

  Umyty samochód wygląda jak nowy, więc nie żałujmy na niego wody 😉

 12. czysta-bryka says:

  Jeśli jest się fanem motoryzacji to cieszy nie tylko sama jazda, przeciążanie na zakrętach albo długa prosta. Cieszy też wygląd tego samochodu. Ilu z nas kupiło furę pod wpływem emocji decydując nie raz po części dlatego, że się nam po prostu podobało. I dla takich świrów motoryzacji dbanie również o czystość samochodu to podstawa, a teraz na rynku jest mnóstwo kosmetyków samochodowych typu woski, quick detailery, dressingi itp już nie wspominając o delikatnych pianach aktywnych i neutralnych szamponach. Wystarczy porządnie umyć ręcznie karoserię, zarzucić wosk i mamy efekt który ucieszy każdego. Polecam bo detailing to wciągająca sprawa i satysfakcja z włożonej pracy 🙂

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum