21 kwietnia 2010

Już jutro 22 kwietnia polską premierę będzie miał system TMCTraffic Message Channel to system który zapewni kierowcom informację na temat ruchu drogowego i utrudnień na drogach. System TMC działa już w krajach Europy Zachodniej, w Polsce nareszcie doczekaliśmy się tego pożytecznego rozwiązania.

Kierowcy których systemy nawigacyjne obsługują funkcję TMC, otrzymują droga radiową informację o zdarzeniach na drodze. Do przekazywania sygnału wykorzystuje się RDS FM-System. W Polsce dostawcą informacji o ruchu drogowym będzie firma Destia Traffic, która działa już w innych krajach europejskich. Do przekazu sygnału firma wykorzysta nadajniki stacji RMF FM.

Jeśli więc założymy, że kierowca chce jechać z punktu A do punktu B to nawigacja zasugeruje mu wybraną drogę. Ale jeśli na owej wybranej drodze pojawią się jakieś utrudnienia (korek, wypadek, roboty drogowe) to nawigacja zasugeruje kierowcy zmianę wybranej drogi na inną. Być może nieco dłuższą ale bez stania w korkach.

Korzystałem z tego rozwiązania podczas ponad 3-miesięcznego pobytu w Niemczech. Służbowa Corsa z wbudowaną nawigacją wykorzystywała TMC, do pracy musiałem dojeżdżać codziennie około 20 km, miałem do wyboru dwie drogi: lokalną i autostradę, czasami było szybciej autostradą, czasami lokalną. Wyjeżdżając do pracy ustawiałem cel mojej podróży w nawigacji i po chwili nawigacja czasami sugerowała wybór autostrady, a czasami drogi lokalnej, przez co mogłem uniknąć korków i spóźnienia do pracy.

Jak ten system będzie działać w Polsce to tego jeszcze nie wiadomo, na razie dużym znakiem zapytania pozostaje kwestia dostępności sygnału, chociaż tu mam nadzieję, że Destia Traffic będzie oferować informację o ruchu drogowym bezpłatnie.

tagiTagi: ,
comment 4 komentarze »

Komentarze:

 1. LoneWolfREV says:

  A to ciekawostka! Aż mi się nie chce wierzyć, że po tylu latach dostaniemy ten system w Polsce. Podróżując po Europie system sprawdzałem w niemczech i włoszech.

  Dzięki niemu zaoszczędziliśmy wraz z towarzyszami podróży wiele godzin stania w korkach.

  Wiecie może czy ten system będzie od razu działać w systemach GPS, czy muszą być specjalnie zoptymalizowane?

 2. KuFeL says:

  @LoneWolfREV 🙂 mały ten internet

  z tego co czytalem to potrzebna jest albo w zaleznosci od posiadanego sprzetu potrzebna jest aktualizacja oprogramowania albo upgrade sprzetu.

 3. Piotr says:

  MAM konkretne pytanie, czy działa usługa w tomtom, i jakie oznaczeni ma być na urządzeniu?

 4. Edwinpr says:

  Popieram przed mówcę Dzięki wielkie za podpowiedzi! Czasami człowiek siedzi i trudzi się nad rozwiązaniem problemu, a tu wystarczy załączyć komputer i tak wiele odpowiedzi w jednym.

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum