26 sierpnia 2009

Za co w samochodzie odpowiadają wycieraczki to każdy chyba wie. Nie trzeba też tłumaczyć co się dzieje gdy wycieraczki są zużyte. Dziś krótki artykuł na temat wycieraczek stosowanych w samochodach i ich produkcji.

Przyznam szczerze, że trochę mało wiedziałem odnośnie technologii produkcji wycieraczek aż do momentu gdy pewnego dnia odwiedziłem oddział firmy Valeo w Skawinie gdzie produkowane są wycieraczki między innymi do Opla Corsy D. Wycieraczki marki Valeo pewnie większość z posiadaczy samochodów widziała na stacjach benzynowych lub w sklepach typu Norauto. Oczywiście wycieraczki Valeo można też kupić na allegro.pl i to właśnie pewnego dnia podczas buszowania na aukcjach allegro.pl zauważyłem ofertę w stylu: wycieraczki Valeo Silencio X-TRM VM426 dedykowane do Opla Corsy D.

Corsa D Wipers

Będąc parę tygodni później na audycie w Valeo zapytałem czym różnią się wycieraczki Valeo VM426 od tych które Valeo robi i dostarcza do zakładów GM Eisenach oraz GM Zaragoza gdzie produkowana jest Corsa D.

Kompletny układ systemu wycieraczek do Corsy D zaprojektowany został wspólnie przez Valeo oraz General Motors. Rysunek techniczny układu systemu wycieraczek do Corsy D (którego niestety nie mogę udostępnić) zawiera takie dane jak:

 • rodzaj stosowanych wycieraczek (part numbery) produkowanych przez Valeo,
 • rodzaj stosowanego systemu mechanizmu wycieraczek (part number) również produkowanych przez Valeo,
 • rodzaj stosowanych ramion wycieraczek (part numbery), oczywiście również produkowanych przez Valeo,
 • szkic drogi jaką wycieraczka ma pokonywać na szybie – przedstawienie obszaru który musi być objęty pracą wycieraczki w czasie wykonania jednego cyklu, oraz informację o przyleganiu wycieraczki do szyby.

Prócz tego rysunki poszczególnych wycieraczek (krótka pasażera + długa kierowcy) zawierają wyspecyfikowaną kondycję wymiarową oraz zawierają również informację o stosowanych materiałach. Valeo ma u siebie w zakładzie szybę przednią Corsy D na której wykonuje testy przy użyciu produkowanych przez siebie wycieraczek, ramion wycieraczek i systemu mechanizmu wycieraczek. Wycieraczka jest dobra gdy na szybie nie ma żadnych smug. Wycieraczka powinna spełniać swoją funkcję bez użycia jakichkolwiek nanospray’ów i tym podobnych środków, stosowanych przez kierowców w celu rzekomego poprawienia parametrów wycierania szyby. Wycieraczka ma poprawnie działać na normalnej, mokrej szybie. Gdy wycieraczka działa poprawnie to cała partia produkcyjna wyjeżdża z fabryki Valeo do fabryk General Motors.

Podobnie dzieje się w przypadku wycieraczek które Valeo wysyła jako części aftersales, które można kupić u dealerów Opla. Jedyna różnica to taka, że wycieraczka wysłana do fabryki GM jest wysyłana jako zestaw: ramię plus pióro. Jako części aftersales Valeo wysyła w osobnym opakowaniu samo pióro, ramię wycieraczki jest inną częścią zamienną.

Zapytałem więc jaka jest różnica między wycieraczkami oryginalnymi wysyłanymi do fabryk GM produkujących Corsę D oraz do dealerów, a wycieraczkami Valeo VM426, które są dedykowane do Corsy D i sprzedawane przez Valeo pod swoją marką. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, Valeo nie może produkować pod swoją marką i sprzedawać identycznej wycieraczki jaką produkuje na zlecenie GM. Różnice będą oczywiście niewielkie, Valeo zna się na rzeczy i na pewno nie wyprodukuje wycieraczek dedykowanych do konkretnego modelu, w momencie gdy nie będą ona spełniać swojej funkcji.

Czy lepiej więc kupić oryginalny zestaw wycieraczek do Corsy D u dealera Opla, czy może lepiej jechać do Norauto i kupić zestaw VM426? Popatrzmy jaka jest różnica w cenach. Zestaw Valeo VM426 jest dostępny na allegro w cenie około 120 zł + około 10 zł za przesyłkę = 130 zł. Zadzwoniłem do dealera i dowiedziałem się, że oryginalne wycieraczki to koszt 180 zł. Różnica między oryginałem i zamiennikiem to 50 zł. Czy warto więc zaoszczędzić 50 zł?

tagiTagi: , , ,
comment 4 komentarze »

Komentarze:

 1. bioferek says:

  Różnica między oryginałem i zamiennikiem to 50 zł. Czy warto więc zaoszczędzić 50 zł? jestem niemieckim żydem i jak bym wydawał na lewo i prawo 50 zł bez potrzeby to wyglądałbym jak grek ,Hiszpan, Portugalczyk czyli upadła część EU.Życzę autorowi braku tych marnych 50 zł.

 2. Katarzyna says:

  Ja mam wycieraczki od visee, maja aplikacje ktora dopiera wycieraczki do Twogo autka. Fajna sprawa 🙂

 3. lukionon says:

  Ja mam z Bosha i jestem zadowolony 🙂

 4. Też polecam Bosch, z tych co testowałem spisują się najlepiej i nawet te najtańsze bez problemu wytrzymują cały rok.

Napisz swój komentarz:

Twoje imię / nick (wymagane):

Twój adres email (wymagane):

Adres strony www (opcjonalne):


Treść komentarza (wymagane):

 • Popularne tagi

 • Archiwum